Navigáció
Bejelentkezés


Elfelejtett jelszó?
 

Az Amerikai Magyar Evangélikus Konferencia (AMEK) beszámolója

Az Amerikai Magyar Evangélikus Konferencia nevében és Bernhardt Béla főesperes elnök úr személyes üdvözletét is tolmácsolva, tisztelettel és szeretettel köszöntjük a Magyar Evangélikus Konferencia néven szervezett magyar evangélikus világtalálkozót, annak minden résztvevőjét, és kívánjuk, hogy ebből az együttlétből szép eredmények szülessenek a világon szétszóródott, de elsődlegesen a Kárpát-medencében élő magyar evangélikusság épülésére és javára.

Az Amerikai Magyar Evangélikus Konferencia, röviden AMEK, hatvanöt éve, tehát 1941-beli alakulása óta szolgálja a modern idők legnagyobb szórványterületére, az Észak-Amerikába került magyar evangélikus híveket. (Mellesleg igyekszünk szemmel tartani az ausztráliai magyar gyülekezeteket is.) Statisztikai kimutatással nem rendelkezünk, de ha az illetések több mint egymillió magyarról tudnak ezen a területen, akkor szórványunknak el kellene érnie a harmincezret. Hogy hittestvéreink hol és merre élnek, azt sajnos még az AMEK hőskorában sem tudtuk felmérni. Csak az bizonyos, hogy az alakulás idejében létezett tizenhárom gyülekezet — mind a térség keleti felében — vagy elsorvadt, vagy teljesen amerikaivá vált. Megmaradt három kicsiny gyülekezet, melyben még magyar, vagy magyar-angol szolgálatot végeznek. Két gyülekezet van az ohioi Clevelandban, egy pedig az ontarioi Torontóban. Az alakulás idején tizennyolc lelkész tartozott az AMEK-hez. Mindegyikük már az örök hazába költözött.

Nyilvántartásunkban csak néhány nyugdíjas korú lelkész szerepel, ugyancsak szétszórva az észak-amerikai térségben, illetve az USA-ban négy fiatalabb lelkész, akik közül kettő amerikai szolgálatban áll, és kettő, akik parókusként, helyettesként, s gondozóként szolgálják a jelzett három gyülekezetet. (Kanadában is nyilvántartunk két aránylag fiatal lelkészt, néhai Rohály Mihály esperes unokáit; ők sajnos nem vagy keveset beszélnek magyarul.) A kelet-clevelandi gyülekezet elsődleges beszolgálója immár huszonöt éve egy magyar presbiteriánus lelkész. Az istentiszteleti szolgálatokon túlmenően csupán a hetven éve fennálló nyugat-clevelandi magyar evangélikus gyülekezet aktív gyermekek oktatásával és különféle rendezvényekkel, melyekkel elismert tényezője a magyar kolóniának.

Az AMEK, eredetileg mint gyülekezetek és lelkészek szervezete, igyekezett lelki szolgálatokat is végezni, melyek gyűléseivel kapcsolatos csendesnapokban is kifejezésre kerültek. Ezeknek a sora a hetvenes években szűnt meg. Azóta szervezeti átalakulással – nem lelkészek számára is lehetővé téve a tagságot – főként a szórványba szakadtak felé fordul a figyelem, ahogy alkalmi igényekre az AMEK korlátolt keretei között reagálni képes.

Gyülekezeteink egykor a II. világháború, majd az 1956-os szabadságharc után bevándoroltaknak nyújtottak sokféle és jelentős segítséget. Ezek elé visszatekintve megemlítendő, hogy a clevelandi Első Magyar Evangélikus Egyház, mely október 1-jén ünnepelte fennállásának 100. évfordulóját, 1913-ban létesítette Amerikában az első magyar szeretetintézményt, árvaházat és öregotthont. Ez 1923-ig működött. Továbbá a trianoni tragédia folytán az eperjesi evangélikus teológia átköltözése és kapcsolatos ínsége alkalmával ugyanez a gyülekezet 300 000 aranykorona értékében biztosította a teológia egyéves működését.

Különösen a kilencvenes években, de azokat megelőzően is, kereken egymillió forint értékben juttatott az AMEK anyagi támogatást különféle kárpát-medencei célokra, főleg a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium javára a genfi Fasor Egyesületen keresztül. Igyekeztünk megőrizni és megőriztetni Ordass Lajos püspök úr emlékét azzal, hogy Clevelandban, Akronban, Torontóban, Allentownban, Kelenföldön, és Cegléden a püspökről készült dombormű-emléktáblát helyeztettünk el. Jelenleg pedig aktívan veszünk részt két ösztöndíjprogram kezelésében és közvetítésében. Chicagóban a Lutheran School of Theology at Chicago intézetben eddig húsz magyar evangélikus teológus tanult/tanul egy-egy érvre, míg az ohioi Columbusban, a Trinity Lutheran Seminary intézetben eddig három ösztöndíjast köszöntöttünk. Ezeknek az ösztöndíjaknak az összértéke megközelíti a százmillió forintot!

Állandó tevékenységünknek számít a 76. évfolyamában járó Erős Vár nevű lap kiadása. Eredetileg havilapnak indult, de kb. harminc év óta rendszeresen kéthavonként jelenik meg. A lap célja a hitmélyítés, összetartás, és tájékoztatás nyomatékkal a kárpát-medencei magyar egyházi eseményekről. A lap a hatvanas években kereken 1200 példányban jelent meg, ma ennek a felében. Köszönetet mondunk, saját írógárda hiányában, mindazoknak a magyarországi evangélikus lelkészeknek, akik írásaikkal gazdagították vagy gazdagítják még mindig a lap tartalmát.

A Ravasz László-féle jégtáblán halódó virág a mi helyzetünk. Hittestvéreinket vagy kicsiny gyülekezeteinkhez, vagy magyar református gyülekezetekhez, vagy amerikai gyülekezetekhez tartozóknak, vagy kallódóknak tartjuk. Hogy ezen az állapoton mit lehet segíteni, mit tudhat segíteni a világméretű magyar evangélikus szervezkedés, azt jelenleg megítélni nem tudjuk. Mindenestre fontos maga a kapcsolat, ami az elmúlt száz évben tulajdonképpen sohasem volt bensőséges, mivel a hazai egyház, többféle körülmény folytán, nem volt képes, vagy nem is akart erről a hatalmas szórványról gondoskodni, vagy éppen a pártállami időkben el is fordult ilyenfajta kihívástól. Mindig örültünk az évek során, ha akadt látogatónk Magyarországról, püspökök, lelkészek, s még akkor is, ha a mi állásfoglalásunkat egyik vagy másik kérdésben kritikával illették. Megjegyezzük, hogy lelkészeink a huszadik század elején még Magyarországról kibocsátott lelkészek voltak, de a század második felében inkább menekültként kerültek ide és álltak úgy szolgálatba. 1996-ban, éppen tíz évvel ezelőtt az AMEK igyekezetére történt meg újabb hazai kibocsátás, a Tamásy lelkészházaspárra vonatkozóan, amiért külön is köszönetet mondunk.

Megismételjük hát köszöntésünket. Jóllehet a jövő felé bizonytalanul tekintünk, de azért abban a meggyőződésben, hogy Isten méri ki szolgálatunk idejét. Ezért köszöntő szavunkat a 2005/2007-es adminisztratív időszakunkra választott igével egészítjük ki, gondolva nemcsak magunkra, hanem beleértve mindnyájunkat is: ”Szeret az Úr, azért nincs végünk, mert nem fogyott el irgalma.” (Jeremiás Siralmai 3,22)

Erős vár a mi Istenünk!

Rácz Zsuzsanna és dr. Tomaschek László,
az AMEK intézőbizottságának a tagjai

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek