Szomszédolás evangélikus módra

Földrajzilag egymáshoz a legközelebb – alig harminc kilométerre – fekvő, ám az országhatár két oldalán elhelyezkedő testvérgyülekezetek bemutatkozásával ért véget az Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesület (EBBE) és a Magyar Evangélikus Konferencia (Maek) 2009 őszi sorozata. A felvidéki, erdélyi és muravidéki kapcsolatok után a múlt csütörtöki alkalom résztvevői az ausztriai Őrvidék, azon belül is Őrisziget és a Vasi Egyházmegyéhez tartozó Nemescsó lelkészeinek színes beszámolóján keresztül ismerkedhettek meg az artikuláris időkbe visszanyúló testvér-gyülekezeti kapcsolattal.

Mag. Mesmer Ottó és Kalincsák Balázs fotókkal gazdagon illusztrálva mutatták be saját közösségeiket, amelyek kapcsolata 2002 – a Kalincsák lelkész házaspár Nemescsóra kerülése – után vált különösen szorossá. Az ausztriai lelkész elmesélte azt a magyarországi élményét is, mikor az őriszigeti ifjúság látogatott Nemescsóra. A fiatalok a hatszázötven főt befogadni képes templom padjaiban ülve döbbentek rá arra, hogy az ő gyökereik is ehhez a közösséghez kötődnek, hogy őseik hitélete is e hajlék falai között erősödött.

A december 10-i együttléten áhítattal dr. Solymár Mónika, a bécsi székhelyű Ausztriai Magyar Evangélikus Gyülekezet lelkésze szolgált, aki maga is bemutatta gyülekezetét, megemlítve az osztrák és a magyar egyházak közötti hasonlóságokat is.

Boda Zsuzsa