Magyar gyökerekkel Észtországban

Az Észt Evangélikus Egyház delegátusaként Annika Laats lelkésznő igen aktívan vett részt a nagygyűlésen. Ugyanakkor örömmel jött el velünk a stuttgarti magyar protestáns gyülekezetbe is, ahol köszöntését nem kellett tolmácsolni… Erről kérdeztük.

Villáminterjú Annika Laats lelkésznővel

– Hol tanult meg ilyen jól magyarul?

– Édesanyám magyar. Ötven éve tanulni érkezett Kárpátaljáról Észtországba, aztán ott ment férjhez. Én már Észtországban születtem, de tudatosan ápolom a magyar gyökereket. Dédapám hatvanhat évig szolgált református lelkészként egy kis kárpátaljai faluban, Csongorban. Családi kincsként őrzöm az agendáját.

– Hallhatnánk valamit a családjáról?

– Három gyermekünk van: Mirjam, Hanna és Josep. Igyekszem őket is megtanítani magyarul. A férjem észt, a vallástudományok professzora a tallinni egyetemen.

– És a nagyobb család, a gyülekezet?

– Egy Tallinnhoz közeli faluban szolgálok. Örömmel mondhatom, hogy hála Istennek, növekszik a közösségünk. Emellett rendszeres teológiából doktorálok a helsinki egyetemen.

– Hogyan érezte magát vasárnap délután a stuttgarti magyar gyülekezetben?

– Nagyon otthonosan, hiszen nekünk is hasonló magyar gyülekezetünk van Tallinnban és Tartuban. Molnár-Veress Pál gondozza Svédországból, de időnként nekem is jut egy-egy magyar nyelvű szolgálat.

– Mi ragadta meg leginkább az LVSZ-nagygyűlésen?

– Az a felelős nyitottság, ahogyan a világ problémáival foglalkoztunk. Főleg minket, kis egyházakat és gyülekezeteket fenyeget az a veszély, hogy túlzottan magunkba fordulunk, és csak a saját problémáinkra figyelünk. Fontos, hogy a kisebbségben élő egyházak is prófétai módon fordulhatnak a világ felé Jézus szeretetével.

– Ezenkívül milyen spirituális ajándékot visz még haza Stuttgartból?

– Sokat jelentett Rowan Williams canterburyi érsek előadásának az a gondolata, hogy Isten jelenléte koncentráltan megtapasztalható a szentségekben. Valamint sokat kaptam az új LVSZ-főtitkár, Martin Junge beköszöntő beszédéből, aki többek között hangsúlyozta, hogy Isten szeretetének energiája betöltheti az életünket…

– Ennek boldog megtapasztalását kívánjuk. Viszontlátásra Magyarországon!

Gáncs Péter