Navigáció
Bejelentkezés


Elfelejtett jelszó?
 

Békehullámok a Dunán – Kezünkben az evezőlapát

Szlovákiába ért a Békehullámok a Dunán elnevezésű programsorozat. Ahogyan erről már korábban is beszámoltunk, a Németországból indult akció célja az, hogy felhívja a figyelmet az Európában is egyre leplezetlenebbül terjedő erőszakra, ugyanakkor emlékeztesse a folyó partján élő egyházakat Krisztustól rendelt küldetésükre. Arra, hogy – hiteles szolgálatukkal – a békességteremtés eszközei legyenek. Szlovák testvéreinknél március 20-án rendkívül impozáns vasárnapi istentiszteletre került sor Révkomáromban (szlovákul Komárno, németül Komorn).

A Szlovákiai Evangélikus Egyház teljes elnöksége jelen volt a város központjában fekvő, zsúfolásig megtelt kis lutheránus templomban. Az ünnepi istentiszteleten a testvérfelekezetek képviselői olvasták fel az imádságokat. Az evangélikus lelki vezetők – így a keleti és a nyugati egyházkerület püspökei, esperesek – a liturgiában vettek részt, míg az egyetemes felügyelő, az országos iroda igazgatója és munkatársai a háttérből biztosították példás szervezettséggel a nemzetközivé duzzadt „Duna-hullámos” egyházi esemény zavartalan lefolyását.

Természetesen jelen voltak mindazon országok képviselői is, amelyekben a korábbi hónapokban rendezték meg a programsorozatot, illetve amelyekbe az elkövetkezendő hónapokban érkezik. A határon túlról jött vendégek sorában hazánkat Bölcskei Gusztáv, a református egyház zsinatának lelkészi elnöke és Gáncs Péter evangélikus elnök-püspök képviselte, D. Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök pedig a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnökeként vett részt az alkalmon.

E sorok írójának a nemzetközi szervezőbizottság tagjaként volt alkalma fényképezőgépével is megörökítenie azt az epizódot, amikor a záró oltári szolgálatot követően Miloš Klátik egyetemes püspök átnyújtotta a jelképes evezőlapátot Gáncs Péternek. Ez az aktus szimbolizálta, hogy a rendezvénysorozat folytatódik: áprilisban a magyarországi evangélikusok küldetése lesz, hogy szót emeljenek az erőszak áldozatainak védelmében, legfőképpen pedig hogy emlékeztessék magukat és környezetüket a megbékélés munkálására. Az oltártérben ott állt harmadikként Michael Bünker osztrák püspök is, akitől egy hónappal korábban maga Miloš Klátik vette át az evezőlapátot.

Az alkalomról készült felvételen világosan látszik azonban, hogy egy negyedik személyre is szükségük volt egyházi vezetőinknek, mégpedig a tolmácsra. Bándy György, a Pozsonyi Comenius Egyetem Evangélikus Hittudományi Karának professzora vállalta a feladatot, hogy Klátik püspök szlovák nyelven elhangzott bátorító szavait magyarra fordítsa… A béke megteremtésének, népek, etnikumok kiengesztelődésének is lehet gyakran akadálya az, hogy nem értjük egymás „nyelvét”. Sokszor félremagyarázzuk egymás szándékait, akár még mi, keresztények is. Krisztus követőinek is szükségük van közvetítőre, a Szentlélek segítségére, hogy megértsék egymást, s így a bizalmatlanság, az előítéletek elválasztó falai ledőlhessenek. Március 20-án a révkomáromi evangélikus templomban ennek lehettek részesei az egybegyűlt hívek.

Az istentiszteletet követő „zarándokmenet” tagjai – akik a testvéregyházak szomszédos templomaiba látogattak el, hogy ott rövid imaalkalmakon vegyenek részt – átélhették a Krisztusban megvalósuló egységet. Bár a Duna mentén élő keresztények más-más nemzetekhez, különböző felekezetekhez tartoznak, őket nem csupán a folyó köti össze, nem csupán annak vízén osztoznak, hanem az élő vízből is merítenek, amelyet Jézus kínált fel egykor a samáriai asszonynak, s amelyről Klátik püspök prédikált az ünnepi alkalmon.

A dunai békehullámok terjednek tovább. A szlovákiai ünnepség másnapján gyűlt össze Budapesten, a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodájában a magyarországi központi alkalmat szervező munkacsoport. Hazánkban a nagyhét szerdáján, április 20-án kerül sor az ünnepi együttlétre. Nincs az egyházi esztendőnek még egy ilyen időszaka, mint éppen a Jézus szenvedéséréről való megemlékezés napjai, amikor ennyire tömény módon szembesülnénk az emberi erőszakkal. Ugyanakkor Krisztus magatartása tanúskodik arról, hogy az agresszió nem erővel, hanem a lélek szelídségével győzhető le.

A Deák téri evangélikus templomban április 20-án este 6 órakor megrendezendő ünnepi istentiszteletnek – és az azt megelőző konferenciának – ezért is lett Lefegyverző szelídség a mottója. A délután 3 órakor kezdődő tanácskozásra és az esti istentiszteletre, amelyeken – neves hazai vendégek mellett – a szomszédos egyházak vezetői is szolgálnak majd, már most sok szeretettel hívják és várják a magyar szervezők a gyülekezetek tagjait – a Duna mindkét oldaláról...

B. Pintér Márta
Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek