Tovább a tartalomhoz | Ugrás a navigációhoz

Személyes eszközök
Itt vagyunk: Főoldal Hírek, események „Dicsérjétek az Urat!” – Sajógömörben van miért!
Bekezdések

„Dicsérjétek az Urat!” – Sajógömörben van miért!

Nem akármilyen hétvégéje volt a lutheránusoknak a felvidéki Sajógömörön (Szlovákia) június 19–20-án. A szombati konfirmandusvizsgán nyolc fiatal adott számot arról, hogy az oktatás során megismerte az evangélikus egyház alapvető tanítását. Vasárnap az ünnepi istentiszteleten pedig megvallották hitüket az Apostoli hitvallás és a konfirmációi vallástétel szavaival.

Rusznyák Dezső lelkész és a gyülekezet a Szentlélek ajándékaiért imádkozott a fiatalok számára. Endreffy Géza budaörsi lelkész egy-egy bibliai idézettel áldotta meg a konfirmandusokat, akik ezután a gyülekezettel együtt úrvacsorát vettek.

Ilyen lenne egy jól fésült, szabályos konfirmációs ünnep. Minden pontosan így is történt, abban azonban eltért a megszokottól ez a sajógömöri vasárnap, hogy együttlétünk folytatódott délután is. Folytatódhatott, mert valami már jóval korábban elkezdődött. Mégpedig akkor, amikor a gömöriek pár éve testvér-gyülekezeti kapcsolatot létesítettek a magyarországi Budaörs gyülekezetével. Arra gondoltunk, hogy majd egyik évben mi megyünk Budaörsre, másik évben ők jönnek Sajógömörbe. Mert máshol is így szokás. A valóság mégis másként alakult: a budaörsiek két év óta havonta jönnek, és gyermek-, ifi- és felnőtt-bibliaórákat tartanak, nyaranta pedig közös táborokban vehetünk részt. Így nem csoda, hogy a mi konfirmációi istentiszteletünkre a budaörsiek most egy egész autóbusznyian jöttek. És nemcsak ünnepelni, hanem tevékenyen részt venni. Délelőtt az énekkaruk szolgált, és lelkészük végezte az ünnepi igehirdetést is.

Budaörsön szeptemberben évek óta „Éden kert“ missziós művészeti fesztivált tart a gyülekezet. Most ezt a bizonyságtevő alkalmat Sajógömörbe „adaptáltuk”. Délután fellépett az Erős Vágy nevű budaörsi keresztény rockzenekar. Színvonalas zenéjük útmutatásul szolgálhat a jövőre nézve. Láttuk, mennyi fiatalnak tetszett ez a fajta zene. A budaörsi ifi színdarabbal is szolgált, mely sokakat elgondolkodtatott. Természetesen a helyi gyülekezet ének- és zenekara, mi több, a falu óvodásaiból verbuválódott kis csapat is fellépett ezen a gyülekezet által szervezett első fesztiválon. Olyanok is eljöttek – nem is kevesen – a község kultúrházába, akik soha nem járnak templomba. Igazi missziói alkalom volt!

Ezen a vasárnapon sokak számára megerősítést nyert, hogy Isten él! Itt van közöttünk minden pillanatban, csak oda kellene kicsit jobban figyelnünk hívó szavára. Egy ilyen, mondhatni nagyszabású akció nálunk több száz euróba szokott kerülni. De Isten közöttünk járt! Bármerre mentünk a szervezés során, bármit kértünk, mindenki segített. Segített a polgármester, az önkormányzat, az iskola, az óvoda, a „süteménygyárosok”, a vállalkozók és még nagyon sokan. Megmozdult a falu apraja-nagyja.

Így ez nem egy „jól fésült” konfirmációs ünnep lett, hanem egy feledhetetlen esemény – nemcsak a megkonfirmált gyerekeknek és nemcsak szüleiknek, hanem az gyülekezetnek, sőt az egész falunak is.

Ezen a vasárnapon nekünk, sajógömörieknek – de talán másoknak is – szívünkig hatolt az ige: „Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes erődből!” (5Móz 6,5)

Lóczy Tibor (Sajógömör)