Mosonmagyaróváriak a Barcaságban

Újabb fejezettel gazdagodott a mosonmagyaróvári és a csernátfalusi evangélikus gyülekezet közötti testvérkapcsolat 2003 óta íródó története, mely már eddig is sok közös élményt adott mindkét egyházközség tagjainak. Több alkalommal találkoztak, hol itt, hol ott. Ezúttal tizenhat mosonmagyaróvári indult útnak az elmúlt hétfőn hajnali négy órakor, hogy tizennyolc órai buszozás után fáradtan, de nagy várakozásokkal megérkezzenek a barcasági csángók legnagyobb gyülekezetébe.

A vendéglátók ezúttal is érdekes, változatos és gazdag programot állítottak össze. A vendégeknek megmutatták a Zágonban, Mikes Kelemen szülőfalujában lévő kastélyt, a gelencei Árpád-kori templomot, Kézdivásárhelyen a Székely Nemzeti Múzeumot, illetve a csernátoni szabadtéri múzeumot. A körút a nyergestői kopjafaparkban ért véget, ahol a két gyülekezet közösen koszorúzta meg azt az emlékművet, amelyet azoknak a hős honvédoknak a tiszteletére emeltek, akik az 1848--49-es forradalom végén, Tuzson János honvéd őrnagy vezetésével, szinte az utolsó emberig küzdve, hosszú időn keresztül feltartóztatták a cári orosz seregeket.

Másnap az időjárás megengedte, hogy a Csernátfalut körbeölelő Kárpát-karéj egyik legmagasabb csúcsára, az ezernyolcszáz méter magas, csodálatos panorámát nyújtó Keresztény-havasra is felmenjenek a sík vidékhez szokott mosonmagyaróváriak.

A búcsú ezúttal sem volt könny nélküli, de a következő viszontlátásra reménység szerint nem kell sokat várni, hiszen a Lajta-parti evangélikusok a jövő évben viszontlátogatásra hívták meg erdélyi testvérgyülekezetük tagjait.

Kiss Miklós