Lelkészlakszentelés Alsószeliben

Új parókiával gazdagodott a szlovákiai Alsószeli evangélikus gyülekezete. Az új épületet november 5-én ünnepi istentiszteleten szentelték fel. Igehirdetőként Milan Krivda, a Szlovákiai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház Nyugati Egyházkerületének, illetve dr. Fabiny Tamás, a Magyaroszági Evangélikus Egyház Északi Egyházkerületének püspöke szolgált a kétnyelvű, szlovák–magyar alkalmon. A liturgiában a szomszédos egyházközségek lelkészei működtek közre, a felszentelést Boris Mišina pozsonyi esperes és helyettese, dr. Andrea Lukačovská végezte. Az új parókiát megáldotta Fabiny Tamás is.

Krivda püspök a parókiának a gyülekezet életében betöltött szerepét emelte ki, míg Fabiny püspök arra hívta fel a lelkész figyelmét – s üzente egyben a ház mindenkori lakóinak –, hogy a lelkészlak Jézus Krisztus otthona is legyen, kiemelte továbbá a hit és a nemzetiség felvállalásának fontosságát is. Mišina esperes a gyülekezetben folyó példaértékű munkáról szólt.

A gyülekezet elnöksége az elvégzett munkáért, az építkezésben nyújtott segítségért köszönetet mondott a támogatóknak, a kivitelezőknek és az ünnepség előkészítőinek.

A mátyusföldi Alsószeli lutheránus gyülekezete 1784-ben alakult, templomát 1878-ban szentelték fel. Az 1947-es kitelepítésekig ezerhétszáz tagja volt. Az odaadó közösségnek iskolája, korszerű gyülekezeti háza volt. Parókiáját az ezernyolcszázas évek elején építették. A négyszáz lelkes közösség kétnyelvű, tagjainak nagy része magyar nemzetiségű. Nagy Olivér lelkész egyaránt szolgál szlovák és magyar hívek között.

A lelkészlakás építésének költségeit a helyi önkormányzattal történt ingatlanrendezés révén, illetve a németországi württembergi partneregyház által nyújtott támogatásból sikerült biztosítani. A munkák befejezését hitel felvétele, adományok, valamint a Magyarországi Evangélikus Egyház és a Magyar Köztársaság Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériuma által nyújtott támogatások tették lehetővé.

Az építkezés 2010-ben kezdődött, az energiatakarékos épület műszaki átadása november 3-án volt.

EvÉlet-infó