„Menj és nézd meg, jól vannak-e testvéreid”

Fabiny Tamás és Prőhle Gergely Torontóban – Észak-amerikai útjuk első állomásán, a kanadai Toronto magyar evangélikus gyülekezetében szolgált dr. Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház külkapcsolatokért felelős püspöke és Prőhle Gergely, országos felügyelő, a Magyar Evangélikus Konferencia elnöke. A város német templomában advent első vasárnapján tartott istentiszteleten a püspök a következő bibliai utalással kezdte prédikációját: „Menj és nézd meg, hogy jól vannak-e testvéreid és a nyáj.”

„Az idézett mondatot Mózes első könyvének 37. részében olvassuk. Ezért jöttünk mi is Torontóba: hogy megismerjük gondjaitokat és örömeiteket. Az ószövetségi igére Jézus szava felel, amikor Lukács evangéliuma szerint ezt mondja övéinek: »Ne félj, kicsiny nyáj!«” Ezt követően a püspök előbb a kicsinység nehézségeiről, valamint az abban rejlő esélyről szólt, majd azt hangsúlyozta, milyen oltalmat jelent, ha valaki egy nyáj tagja lehet. Biztosította vendéglátóit arról, hogy a hazai egyháznak fontos a távoli szórványok sorsa, és ugyanannak a nyájnak tagjaiként kívánják követni a jó pásztort. Az istentisztelet liturgiáját Tamásy Éva clevelandi lelkész végezte, akinek feladata a torontói magyar evangélikusok lelkigondozása.

Az ünnepi istentiszteletet követő szeretetvendégségen Prőhle Gergely előadásában szólt Magyarország jelenlegi helyzetéről, külpolitikai mozgásteréről, különös tekintettel a határon túl élő magyarság lehetőségeire. Fontosnak nevezte, hogy a jövőben a nyugati magyar diaszpóra legfontosabb városaiban az állam és az egyházak szorosabban működjenek együtt a közösségek fennmaradása érdekében. Az előadás után Fabiny Tamás a hazai evangélikus egyház életéről adott tájékoztatást.

A magyarországi vendégek részt vettek és szolgáltak a német gyülekezet istentiszteletén is, majd találkoztak Sajgó Szabolcs jezsuita szerzetessel, a torontói Szent Erzsébet templom plébánosával és Vass Zoltánnal, a helyi református gyülekezet lelkészével is.

A torontói magyar gyülekezetnek nem egészen ötven tagja van, akik a mai Magyarországról, a Felvidékről, Erdélyből, a Muravidékről és Vajdaságból kerültek Kanadába, különböző történelmi korokban. A gyülekezet felügyelője dr. Mekis Éva klimatológus, a Kanadai Környezetvédelmi Központ tudományos munkatársa.

November 30-án, hétfőn az egyesült államokbeli Chicagóban folytatódott Fabiny Tamás és Prőhle Gergely hivatalos programja.

Maek-infó