Vendégjáró szomszédok – szlovén csoport Surdon

A Zala megyei Surd evangélikusai sok éve ápolnak testvérkapcsolatot a szlovén lutheránusokkal. Nem véletlen, hogy éppen velük: Kuzmics István bibliafordító lelkész ugyanis 1755 és 1779 között a surdiak pásztora volt, s ez idő alatt fordította le az Újszövetséget szlovén nyelvre. Munkája 1773-ban Halléban jelent meg.

A testvérkapcsolatnak köszönhetően évente legalább egy busznyi csoport útra kel, hogy néhány napot „szomszédainál” töltsön. Legutóbb a Szlovén Evangélikus Egyház Női Bizottsága szervezett surdi kirándulást.

A száztíz szlovén vendég megérkezésekor, november 26-án a surdi óvodások hittanórán tanult énekekkel, a liszói ökumenikus asszonykórus egyházi „dalcsokorral” köszöntötte a Simona Prosic lelkésznő által vezetett csoportot a templomban. A közös ebéd a kultúrházban volt, ahol Kanász János polgármester üdvözölte meleg szavakkal a vendégeket. A találkozó igazi színfoltjaként Sikter János porrogszentkirályi lelkész és felesége, Ági népviseletbe öltözve somogyi tánccal lepte meg a résztvevőket, majd az egyik helyi tánccsoport társastánccal szórakoztatta a vendégeket.

A tíz nap alatt Mitja Andrejek teológushallgató tolmácsolt többek között azokon a kirándulásokon is, amelyeken a szlovén vendégek felfedezték a környék látnivalóit, érdekességeit. Többek között megnézték, hogyan zajlik a surdi „fenyőzés”. Közismert, hogy a település az egyik legnagyobb fenyőfatermesztő hely hazánkban. Még a téli fagyok beállta előtt közel egymillió fenyőt – gyökeresen vagy anélkül – szednek ki a földből, hogy kamionra pakolva útnak indítsák őket a magyarországi és határon túli célállomások felé.

A csoport kirándult a környék legszebb helyére, a Látóhegyre is, ahol nemcsak a kilátásban gyönyörködött, hanem – a hideg időjárásra való tekintettel – szívesen fogadta a Németh Zoltán borász és családja által kínált lélekmelegítőket is.

A tíz nap alatt sok élménnyel gazdagodtak mind a szlovén vendégek, mind a surdi vendéglátók, s közben hitükben is erősödtek.

Smidéliuszné Drobina Erzsébet