Több lábon álló kapcsolat

Mintegy tízéves előkészítő munka eredményeként szeptember 29-én, hétfőn a kiskőrösi városháza dísztermében együttműködési megállapodást írt alá Lapua finn város és Kiskőrös.

Az ötlet 1998-ban született, amikor is a Finnország középnyugati részén, Helsinkitől háromszáznyolcvan kilométerre fekvő Lapua város kezdeményezésére megbeszélések kezdődtek a testvérvárosi együttműködés lehetőségéről. Az elképzelés központi eleme kezdettől fogva az volt, hogy nemcsak a város, hanem a két gyülekezet és az ottani evangélikus népfőiskola is részt venne az együttműködésben. A kapcsolatfelvétel akkor éppen az ottani dómgyülekezet idegenkedése miatt akadt meg.

Hosszabb szünet után, mintegy két éve újrakezdődtek a megbeszélések, az akadályok elhárultak, s most ünnepélyes keretek közt is pecsét került a két település „háromlábú” együttműködési megállapodására. Ennek értelmében a következő öt évben az együttműködő felek – finn részről Lapua város önkormányzata, Lapua dómgyülekezete és a Lapuai Keresztény Népfőiskola, magyar részről pedig Kiskőrös Város Önkormányzata és a Kiskőrösi Evangélikus Egyházközség – mindent megtesznek annak érdekében, hogy a két város polgárai, intézményei, kulturális csoportjai, egyesületei, vállalkozói kölcsönös kapcsolatokat építsenek ki egymással.

A két város szinte egyforma nagyságú, itthoni fogalmak szerint mezővárosok. Lapua az egyik evangélikus püspöki székhely Finnországban, a „felébredtek ébredési mozgalmának” központja. A finn–orosz – úgynevezett téli – háború idején itt állomásoztak a finnek megsegítésére érkezett magyar önkéntesek, emléküket tábla őrzi a dómtemplom falán. Emellett más magyar, művészeti vonatkozásai is vannak a finn városnak.

A szerződést finn részről Paavo Latva-Rasku polgármester, Juha Ikola dómprépost és Pentti Lemettinen lelkész, a népfőiskola rektora, magyar részről pedig Domonyi László polgármester, Lupták György igazgató lelkész és Kaposi László felügyelő írta alá. A felek kifejezték reménységüket és támogató szándékukat egy Kiskőrösön megvalósítandó evangélikus népfőiskolával kapcsolatosan is.

L. Gy.