Templomjubileum Fazekasvarsándon

Az Arad megyei Fazekasvarsánd evangélikusai augusztus 31-én úgy érezték, ott a világ közepe. A mintegy hatszáz lelkes evangélikus egyházközség temploma fennállásának századik évfordulóját ünnepelte meg. A délelőtti hálaadó istentiszteleten Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke hirdette az igét. A liturgiai szolgálatokat a faluból elszármazott lelkészek – Zelenák József püspökhelyettes, Daragus Endre belmissziói előadó és Kunos Lajos székelyzsombori lelkész – végezték.

Daragus Endre és Zelenák József

Adorjáni püspök ünnepi igehirdetését Zsolt 84,2–6-ra építette, megfogalmazván azt az örömöt, amelyet Isten népe, a kereszténység, a gyülekezet érez akkor, amikor templomába jön. A kagylóhoz hasonlította ezt a létformát. A kagyló a templom, amely véd, amely összetart, de a lényeg, az értékes az az élő gyülekezet, amely benne van. Mint mondta, a kereszténységét megtartó nemzet hasonló a tengerbe ömlő folyóhoz, amely megváltoztatja a tengert; a világ tengerébe ömlő kereszténység is ekképpen változtatja át a világot. Az istentisztelet zárómomentuma a gyülekezet által ebből az alkalomból állított, a templom előcsarnokában elhelyezett emléktábla felavatása és leleplezése volt.

Az ünnepség után a parókia udvarán debreceni iparművészek – mézeskalácssütő-, illetve szalmafonómester – kiállítását és vásárát lehetett megtekinteni. A helyi evangélikus ifjak kézművescsoportja a gyülekezeti házban állította ki munkáit. (A közösség ifjai Horváth Tímea tiszteletes asszony vezetése alatt hónapokon keresztül készültek erre az ünnepi alkalomra.) A gyülekezeti teremben Brittich Erzsébet festõ-grafikusnak az Arad megye legnevezetesebb templomairól készült grafikáit, pácrajzait lehetett megtekinteni. A művésznő munkásságát, érdemeit Ujj János tanár, közíró méltatta.

A rendezvény az ebéd után ünnepi műsorral folytatódott. E programot megtisztelte jelenlétével, és köszöntőt mondott Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ügyvezető elnöke. Arad megye prefektúráját Horváth Levente alprefektus képviselte. Király András, az RMDSZ Arad megyei elnöke a gyökerek megerősítésének fontosságáról beszélt köszöntésében. Máthé János, az egyházközség egykori elügyelője felidézte a templom történetét és azt a szomorú eseményt, amely ezelõtt ötven évvel történt: a falu vezetői – koholt tífuszjárványra hivatkozva – nem engedélyezték az ünnepség megrendezését.

A szomorú múltba tekintést az orosházi Immánuel ifjúsági zenekar Istent dicsőítõ szolgálata oldotta fel; az együttes tagjai a maguk fiatalos lendületével, vitalitásával betöltötték a templomot, és magukkal ragadták lélekben az ünneplő gyülekezetet. Ribár János orosházi esperes köszöntésében kiegészítette Adorjáni Dezső Zoltán hasonlatát azzal, hogy a kagyló akkor igazán értékes, ha igazgyöngy található benne, amely csak akkor képződik, ha idegen anyag kerül a héjak közé. Az esperes a kisebbségi sorsot példázta ezzel a képpel, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a gyökerek ápolása mellett a lombra is vigyázni kell.

A lovászpatonai evangélikus testvérgyülekezet részéről Dechertné Ferenczi Erzsébet mondott köszöntőbeszédet. Hangsúlyozta, hogy a fazekasvarsándiak Lovászpatonáról indultak el, majd Orosházán keresztül telepedtek meg Újvarsándon.

Az ünnepi műsorban Erdődi Ottó Wass Albert-verseket szavalt, a zenei részt pedig a Nagyváradról érkezett művészek szolgálata teljesítette ki. Thurzó Zoltán zongoraművész, Oláh Boglárka hegedűművész és Tasnádi Ferenc énekes szolgálata felemelővé tette az ünnepet. A gyülekezet számára megható volt, amikor a falu szülöttének és megbecsült hegedűkészítőjének, Kalmár Lajosnak a hegedűjén szólalt meg egy klasszikus zeneszám.

A zárszót Zelenák József püspökhelyettes mondta el; az ünnepség díszvacsorával zárult.

Horváth Csaba