Szolgálat határok nélkül

A Tokaj-Hegyalján végzett lelkészi szolgálatnak nem szab határt a határ. A szomszédos Szlovákia területén található egy magyar falu, Nagytárkány. A Borsod-Hevesi Egyházmegyének a Hernád folyótól keletre eső területére kihelyezett beosztott lelkész, e sorok írója e falu evangélikus templomában a helyiek anyanyelvén is hirdetheti feltámadott Urunk evangéliumát.

Sokan kételkednek abban, hogy az Úr ma is építi a házát, pedig így van. Május 20-án érezhető volt Isten Szentlelkének építő jelenléte a nagytárkányi evangélikusok felemelő ünnepén. Egy testvérpár (Ivetta és Sándor) ekkor tett bizonyságot arról a szándékáról, hogy az evangélikus egyházhoz akar tartozni. A konfirmációi istentiszteleten aktívan vett részt a területileg illetékes szlovák lelkész, Jan Menyki is; az úrvacsoraosztásban segédkezett. Az alkalmat Nagy Zoltán helyi református lelkipásztor és felesége is megtisztelte jelenlétével.

A konfirmációi istentisztelet végén a köszöntések következtek, majd a nagymihályi evangélikus gyülekezet kórusának kvartettje dicsérte szlovák nyelven az Urat. Ezután gazdagon megterített asztal mellett folytatódott az ünneplés. A vacsora alkalmával pásztorok és pásztoroltak, szlovák és magyar ajkú hívek alkottak asztalközösséget, és jól ismert – a reformátusokkal közös – énekeink hangzottak egyszerre két nyelven.

László Milán