Navigáció
Bejelentkezés


Elfelejtett jelszó?
 

Szeredai szentelés

Újonnan épült evangélikus templomot szenteltek múlt szombaton Csíkszeredában, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház legfiatalabb gyülekezetében. Az ünnepi esemény jelentőségét nem utolsósorban az a körülmény is növeli, hogy a Székelyföld szívében – Hargita megyében – ez az első temploma az evangélikusságnak.

Jóllehet harang még nem költözött Isten legújabb csíkszeredai hajlékának tornyába, az október 24-i ünnepre hívó szó ennek híján is sokakat indított a városközpont lutheránus szigetére. A távolabbról érkezők más felekezethez tartozó helybeliekhez is jó eséllyel fordulhattak útbaigazításért, hiszen annak már régen híre ment, hogy a Szász Endre utcában lévő telken temploma épül az evangélikusoknak.

Volt ideje terjednie a hírnek, hiszen az alapkő már nyolc évvel ezelőtt letétetett… Az ilyen-olyan okok miatt igencsak komótosan haladt építkezés folyamatát ugyanakkor csak kevesen követhették figyelemmel, mert az utca felől semmi sem látszik az Albert Márton műépítész által tervezett, százötven fő befogadására képes templomból. Vasárnaponként azonban már 2001 adventje óta szélesre tárul a parókiához illeszkedő magas, Luther-rózsás kapu – a telket ugyanis a városi tanács a megelőző évben adta ingyenes használatba az önálló anyagyülekezetté 1997-ben vált egyházközségnek.

Mint arról a templomszentelő ünnepen Zelenák József püspökhelyettes is beszámolt, eladdig Sepsiszentgyörgyről látogatták a csíkszeredai híveket, akik a református imaházban gyűltek össze. (Történetesen épp Zelenák József volt az, aki – a helyi református lelkész kolléga, Hegyi István bátorítására – szórványgyülekezetté kezdte szervezni a városban fellelt hittestvéreket.)

1997-ben érett meg a helyzet arra, hogy saját lelkésze lehessen a Missziói Központ néven intézményesült közösségnek. Kezdettől Tóth Károly látja el a Hargita megye egészére kiterjedő missziói szolgálatot, melynek leglátványosabb eredménye kétségkívül a csíkszeredai szórvány 1997-es anyagyülekezetté válása és a templom átadásával teljessé lett – parókiát és multifunkcionális gyülekezeti termet is magában foglaló – komplexum megépülése.

Az immár közel hetven tagot számláló egyházközség önerőből nyilvánvalóan nem valósíthatta volna meg az összességében 750 ezer lejt (körülbelül 46 millió forintot) kitevő projektet, ám az elhúzódó, de kitartó építkezésnek újra és újra akadtak támogatói. A különböző pályázatokon elnyert összegeken túl – Mózes Árpád nyugalmazott püspök közbenjárására –jelentős anyagi támogatást nyújtott a Lutheránus Világszövetség, illetve a bajorországi és az ausztriai Martin-Luther-Bund. A romániai és a magyarországi evangélikus egyházon kívül egyaránt segítettek romániai és magyarországi állami szervek is, amelynek a képviselői közül többen jelen is voltak a szentelésen. Az építkezés első és utolsó fázisában a helyi önkormányzat nyújtott igencsak hathatós támogatást – nem véletlen, hogy a templomszentelő istentiszteletet követő ünnepi közgyűlésen felszólalók közül a legnagyobb tapsot Csíkszereda polgármestere, a hitélet tárgyi feltételeinek biztosítását általában is szívügyének tekintő Ráduly Róbert Kálmán kapta.

Az istentiszteleten az erdélyi püspök szolgált igehirdetéssel, hangsúlyozva, hogy a templomépítés – mindenekelőtt imádság. A hivatalába éppen öt évvel ezelőtt beiktatott Adorjáni Dezső Zoltán elöljáróban utalt arra, hogy számára már csak azért is megkülönböztetett jelentőséggel bír az ünnepi esemény, mert az ismert nehézségek közepette is folyamatosan építkező egyházkerületben ő maga most szentelhetett fel először új templomot…

Erdélyi testvéreink örömében számos távolról érkezett vendég is osztozott, és megtisztelte jelenlétével az alkalmat Tamás József helyi római katolikus megyés püspök is. Bár a Magyarországi Evangélikus Egyház vezetői közül senki sem tudott eleget tenni a meghívásnak, Tamássy Tamás és Erzsébet személyében jelen voltak a szeredaiakat anyagilag is támogató zuglói testvérgyülekezet lelkészi vezetői. Végh Szabolcs vezetésével ugyancsak az anyaországi evangélikusokat képviselte az ünnepségen zenei szolgálatot is vállaló négyfős Menyegző társulat.

A közgyűlésen Hecser Zoltán gyülekezeti felügyelő németországi vendégeket is köszönthetett. Közöttük Michael Martin bajor egyházfőtanácsost, aki másnap a csíkszeredai reformátusok impozáns templomában hirdette Isten igéjét az immár hatodik alkalommal megszervezett protestáns vasárnapon. A református, evangélikus és unitárius hívek közös reformációi alkalmán Adorjáni Dezső Zoltán is tartott egy rövid előadást, így a zsúfolásig telt templomból – az evangéliumi üzeneten túl – a csíkszeredai evangélikusok örömének hírét is magukkal vihették a testvéregyházak hívei.

TPK

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek