Orgonaszentelés Sepsiszentgyörgyön

A reformáció havában számos ünnepi eseményt jegyezhettek fel idén a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyházban is. Október 24-én Csíkszeredában szenteltek új evangélikus templomot, múlt szombaton pedig Kovászna megye székhelyén emelte helyi egyháztörténeti eseménnyé a reformációi istentiszteletet egy új orgona felszentelése.

Bár a Brassói Egyházmegyében a reformáció emléknapján mindig más-más egyházközség ad helyet az ünnepi istentiszteletnek, kézenfekvő volt, hogy ezúttal – a helyi protestáns felekezetek ökumenikus „nagyheti” sorozatához is kapcsolódóan – a sepsiszentgyörgyi evangélikus templomban tartassék meg az orgonaszenteléssel egybeköthető évfordulós rendezvény.

Az 1998-ban átadott tágas, modern sepsiszentgyörgyi templomnak éppenséggel kezdettől volt villanyorgonája, a gyülekezetnek azonban ugyancsak kezdettől vágya volt, hogy a hangszerek királynőjének „illőbb” – időállóbb, és a hajlék méretéhez is méltóbb – darabja kerülhessen a karzatra. Mintegy három évvel ezelőttig volt is ilyenre ígéret a szász evangélikusoktól, ám miután ők meggondolták magukat, elégséges anyagiak híján maradt az isteni gondviselésre való kizárólagos hagyatkozás. Végül a svájci Ferdinand Stemmer orgonaépítő nagymester által 2003-ban alapított Szászhermányi Orgonaépítő- és restauráló Műhelyből érkezett a hír: a winterthuri Chrischona gyülekezet szívesen ajándékba adná 1951-ben, Genfben épített orgonáját. Így „csupán” leszerelésének, szállításának és mintegy fél esztendőn át tartott újraépítésének költségeit kellett előteremteni… Zelenák József esperes, helyi lelkész elmondta: a gondviselés erre is kiterjedt, hiszen a gyülekezetnek e célra akkor egy „fillérje” sem volt.

A reformáció – Sepsiszentgyörgyön kétszeresen is ünnepi – emléknapján Adorjáni Dezső Zoltán püspök hirdette Isten igéjét, az istentiszteletet követően pedig Horváth Zoltán kolozsvári orgonaművész mutatta be, hogy mire képes – az egyház lelkészi vezetője által felszentelt – kétmanuálos, tizenhét regiszteres új hangszer.

TPK