Tovább a tartalomhoz | Ugrás a navigációhoz

Személyes eszközök
Itt vagyunk: Főoldal Hírek, események Levél a New York-i magyar evangélikus szolgálat múltjáról
Bekezdések

Levél a New York-i magyar evangélikus szolgálat múltjáról

Bernhardt Béla főesperestől, az Amerikai Magyar Evangélikus Konferencia elnökétől 2007. november 8-án a következő levelet kaptuk:

Örömmel olvastuk az Evangélikus Élet c. újságban, hogy a New York-i Evangélikus Egyházkerületben magyar evangélikus gyülekezetet vagy lelkigondozást akarnak létrehozni (Evangélikus Élet 2007/25., New York – Erdély című cikk). A történeti hűség kedvéért fel kell jegyezni, hogy New Yorkban már egyszer létezett magyar nyelvű evangélikus gyülekezet, mely aktív tagja volt az Amerikai Magyar Evangélikus Konferenciának. New Yorkban magyar evangélikus hívek gondozását legelőször Ruzsa István, a pionír magyar evangélikus lelkész kísérelte meg 1929 táján. Utána Brachna Gábor, Pölöskey Sándor, Módis István, Szathmáry Gyula lelkészek próbálkoztak, de állandósuló eredmény nélkül. 1951-ben dr. Leffler Andor, AMEK főesperesének megbízásából Varga László vállalta a gyülekezetszervezés feladatát. A New York-i Evangélikus Egyházkerület 1952 elején hagyta jóvá ezt a munkát. Az első istentiszteletet 1952. augusztus 3-án tartották, majd 1954. március 21-én ünnepélyes keretek között hivatalosan is megalakult a New York-i magyar evangélikus gyülekezet Our Savior Lutheran Church (Megváltónk Evangélikus Egyháza) néven. Varga Lászlót 1956. április 29-én iktatták be parókusi lelkészi szolgálatába. Az iktatás szolgálatát magyar részről Ormai János esperes végezte. A gyülekezet a 70-es évek vége felé, Varga László halála után szétszéledt.

Mindezt kegyes emlékezetül közli Bernhardt Béla, az AMEK főesperese.
(Adatok a Koinonia 1978. júniusában megjelent 25. számából.)