Két nyelven, de egy szívvel…

A helyi szlovák kisebbségi önkormányzat adományaként az egykor a településen szolgált lelkészek nevét megörökítő emléktáblát lepleztek le múlt vasárnap a maglódi evangélikus templomban. Az emléktáblán olvasható igevers szlovák és magyar nyelven hirdeti, hogy „Jézus Krisztus tegnap ma és mindörökké ugyanaz” (Zsid 13,8.).

Örömünnep Maglódon

A kétnyelvű ünnepi istentisztelet kezdetére zsúfolásig megtelt Isten háza: az oltártér előtt a szlovák ősöktől örökölt gyönyörű népviseletbe öltözött asszonyok, leányok és fiúk álltak: ahogyan régen is volt.

A hálaadó együttlét az egyházalapító szlovák ősök nyelvén kezdődött az „Ó szent Isten” dicséretével, áldáskéréssel, majd – a jelenlegi helyi lelkész, Németh Mihály köszöntője után – két nyelven csendült fel a lutheránus himnusz, az Erős vár a mi Istenünk.

Szintén két nyelven hangzott a kezdő oltári liturgia Blatniczky János egykori maglódi lelkésznek és Gulácsiné Fabulya Hildának, az Országos Szlovák Evangélikus Lelkészi Szolgálat vezetőjének szolgálatával. Az igehirdetés a Zsidókhoz írt levél 13,7–8 verse alapján szólt: „Ne feledkezzetek meg vezetőitekről ,akik az Isten igéjét hirdették nektek. Figyeljetek életük végére, és kövessétek hitüket. Jézus Krisztus tegnap, ma és mindörökké ugyanaz.”

Az emléktábla-állítás arról tett bizonyságot, hogy az ősök nyelvének ápolása, a hagyományok tisztelete mellett a maglódiak hálás szeretettel gondolnak a köztük nemzedékről nemzedékre hűséggel szolgáló lelkipásztorokra. Az emléktáblán egyébként a gyülekezetben 1712 és 1977 között szolgált lelkészek nevei és szolgálati évei vannak feltüntetve.

E nevek felolvasását és az emléktábla megáldását követően Kérges László felügyelő, Pintér Mária, a szlovák kisebbségi önkormányzat elnöke és Tabányi Pál polgármester köszöntötte az ünneplő gyülekezetet, majd közös ebéddel, kötetlen beszélgetéssel folytatódott a gyülekezeti nap a parókián. A gyereknapi programot is tartogató alkalmat – az egyházközség énekkarának szolgálatával – templomi koncert zárta.

G. F. H.